bitkiler baharatlar

>
Şifalı Bitkilerin Kullanım Biçimleri

Haşlayarak Demleme :

Belirtilmiş oranda taze veya kurutulmuş bitki bir cam kaba veya metal olmayan bir başka kaba konur , kaynamaya başlayan su ocaktan alınır ve hazırlanmış olan bitkilerin üzerine dökülür . Taze bitkilerin demlenmesi için fazla beklemeye gerek yoktur (Birbuçuk-iki dakika yeterlidir) . Çay açık renkli olmalıdır : Açık sarı veya açık yeşil . Kurutulmuş bitkilerin demlenmesi ise biraz daha uzun sürer (3-6 dakika kadar) . Bu yöntemle hazırlanmış bir çay hem daha yararlıdır hem de daha güzel görünür .

Belirtilmiş oranda kök , gerekli görülen süre boyunca soğuk suda bekletildikten sonra , kısa süre kaynatılır ve 3 dakika kadar demlenmeye bırakılır . Günlük çay miktarı bir termosa konur ve gün boyunca ağır ağır yudumlayarak içilir .

Genel olarak , dolu bir çay kaşığı (yarım tatlı kaşığı) ince kıyılmış bitki , orta boy bir su bardağı (200 cc) dolusu suya yeterlidir . Değişik durumlarda ve bitkilerde , bu miktarlar reçetelere göre değişebilirler .

Soğuk Suda Yumuşatma :

Bazı bitkiler (Örneğin (ebegümeci , ökseotu ve eğir kökü) , sıcaklığın etkisi ile şifalı güçlerini yitirebilecekleri için , kaynatılmamalı ve haşlanmamalıdır . Bu tür bitkilerden elde edilen çaylar soğuk su ile hazırlanır . Belirtilen ölçüde bitki ,soğuk suda 8-12 saat süre ile bekletilir (Genellikle geceleri) . Süre dolduktan sonra içilebilecek derecede ısıtılarak , önceden kaynar suyla çalkalanmış bir termosa doldurulur .

Soğuk suda bekletme ve haşlama karışımından oluşan çay türü ise , şifalı bitkilerden en iyi yararlanma biçimi olarak belirtilebilir . Bitkiler belirtilmiş su miktarının yarısının içinde gece boyunca bekletilir ve sabahleyin süzülür . Suyu süzülmüş olan bitkiler , belirli su miktarının öbür yarısı ile haşlanır (kaynatılmaz) ve yeniden süzüldükten sonra , soğuk ve sıcak çay karıştırılır . Bu yöntemle hazırlanan çaylarla , yalnızca soğuk veya sıcak suda eriyebilen maddeleri kazanabilme olanağını elde edebiliriz .

Özsu Çıkarmak

Bitkilerin taze özsuları , damla biçiminde kullanılmaya veya hasta organları nemlendirmeye uygundur . Bu özsular , evlerde kullanılan meyva sıkma aleti ile de elde edilebilirler . Bitkilerin özsuyu her gün taze olarak sıkılabilir . Ağzı iyice kapalı küçük renkli şişelerin içinde , buzdolabında bir kaç gün saklanabilir .

Bitki Lapası

Saplar ve yapraklar , bir tahta tabla üstünde , bir bitki lapası haline gelene kadar merdane ile ezilir . Elde edilen lapa , bir keten bezin üstüne yayılarak , hasta organın üstüne yatırılır , sargı bezi ile sarılır ve sıcak tutulur . Bu lapa kompresi gece boyunca etkilemeye bırakılabilir .

Bitki-Buhar Kompresi

İçinde su kaynayan bir kabın üstüne yerleştirilen süzgecin içine taze veya kurutulmuş bitkiler konduktan sonra , süzgecin üstü kapanır . Bir süre sonra , yumuşamış olan bu sıcak bitkiler bir bezin üstüne yerleştirilerek , hasta organın üstüne yatırılır . Hepsi , bir yünlü kumaşla örtülür ve başka bezlerle sıkıca sarılır . Hasta kişi üşümemelidir .Örneğin : Atkuyruğu buğu kompresleri çok etkilidir . Buğu kompresleri , iki saat veya gece boyunca hasta organın üstünde kalabilirler .

Merhem ve Yağ Hazırlamak

İki avuç taze bitki ince kıyılır . 500 gr içyağı veya bir doğal margarin , sanki kızartma yapılacakmış gibi , bir kabın içinde kızdırılır . Bitkiler bu kızgın yağın içine atılarak karıştırılır , 1-2 dakika sonra ateş söndürülür , kabın kapağı kapatılır ve soğumaya bırakılır . Soğuduktan sonra buzdolabına koyulur . Ertesi gün , kap yine ısıtılır (kızartılmaz) ve bir tülbentten geçirilerek süzülür ve hazırlanmış olan merhem kaplarına dağıtılır .

Bitki yağı hazırlamak için , çiçekler veya yapraklar gevşek biçimde bir şişeye doldurulur ve bitkilerin iki parmak üstüne çıkacak miktarda , sızma zeytinyağı eklenir . 14 gün boyunca güneşte veya sıcak bir ortamda bekletildikten sonra tülbentten geçirilerek süzülür .

Oturma Banyosu

Tam banyo için, gerekli bitkiler geceden soğuk suya koyulur . Bir banyo için bir kova dolusu (6-8 litre) taze bitki veya 200 gr kurutulmuş bitki gereklidir . Ertesi gün bu miktar ısıtılır (kaynatılmaz) ve süzüldükten sonra banyo suyuna eklenir (küvet) . Banyo süresi 20 dakikadır. Kalp ve göğüs bölgesi suyun dışında kalmalıdır . Ilık ya da sıcak su ile belirtilen sınırları aşmayacak şekilde doldurulmuş küvete bitki suyunu süzüp boşalttıktan sonra 20 dakika süreyle oturmalısınız. Bu esnada ilgili sayfalarda belirtilen bitki çayını da yudum yudum içebilirsiniz. Banyodan sonra kurulanılmaz ve durulanılmaz. Bir bornozun içinde , sıcak yatakta bir saat kadar yatarak dinlenilir.

Yarım banyo için , yarım kova (3-4 litre) taze bitki veya 100 gr kurutulmuş bitki gereklidir. Yarım banyonun hazırlanışı ve uygulanışı da aynı tam banyo gibidir. Ancak, banyo suyu böbreklerin üstüne kadar çıkmalıdır . Yarım banyo süresi de 20 dakikadır. Banyodan sonra kurulanılmaz ve bir bornozun içinde , sıcak yatakta bir saat kadar yatarak dinlenilir. İlgili sayfalardaki bitki özelliklerine uygun önerilere dikkat edilmesi gerekir .

Yapıştırma kaynağı <http://www.multimsn.net/bitki/bitkikullanim.htm>

Oku Bil Sor Sorgula? Kısaca Bilgilenmek Lazım?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.