Sosyal Proje

>Çöp(m)adam Ayvalık

>

Tara Hopkins

çöp(m)adam nedir?

çöp(m)adam; aslında çöp adam ve çöp kelimeleri kullanılarak yapılmış bir kelime oyunudur.

çöp(m)adam hayatları boyunca hiç para kazanmamış kadınlara fırsat yaratmak amacıyla oluşturulmuş bir projedir. Bilindiği üzere, Türkiye’de kadınlar nüfusun yarısını oluştururken, bunların sadece yüzde 24 işgücü piyasası içerisinde bulunuyor. Basit bir hesap ile, Türkiye’de her dört kadından üçü çalışmıyor; yani düzenli bir geliri yok.

çöp(m)adam, işte toplumun bu kesimini oluşturan kadınlara yönelik oluşturulmuş bir proje. Hayatları boyunca hiç çalışmamış, düzenli geliri hiç olmamış kadınlara bir fırsat yaratmayı, hayatlarını kazanmaları için onlara bir imkân sağlamayı amaçlayan bir proje.

çöp(m)adam projesinin bir diğer özelliği ise; çanta yapımında kullanılan tüm malzemenin geri dönüşümlü materyallerden seçiliyor olması (iplik ve fermuar dışında). Hammaddenin neredeyse tamamına yakını, kolaylıkla çöpe attığımız ve bir daha asla geri dönüştürülmeyen malzemelerden oluşuyor. Ancak siz çantanızı kullanmadan önce, bu hammaddeler yıkanıyor ve sterilize ediliyor.

Türkiye’de yerelde yapılmış veya yapılmakta olan birçok projenin aksine çöp(m)adam, bu iki kavramı başarılı bir şekilde birleştiriyor ve kadınlar, yoksulluğun engellenmesi, çevrenin korunması vb. alanlarda toplum düzeyinde bir farkındalığın oluşturulmasını sağlıyor.

Proje kapsamında Türkiye’nin farklı bölgelerinde kurulan atölyelerde, kadınlara geri dönüşümlü malzemeden çanta yapımı, eğitmenler tarafından öğretiliyor. Kadınlar, öğrendikleri bilgileri ve edindikleri hammaddeleri kullanarak ister mevcut atölyelerde, ister evlerinde çantaları üretiyorlar. Kadınlar ürettikleri çanta başına düzenli bir gelir elde ediyorlar.

Bizler, herkesin insanlık onuruyla yaşama hakkına sahip olduğuna inanıyoruz. Bizler ayrıca, herkesin dünyanın iyiliği için belli sorumlulukları olduğuna inanıyoruz. Çantalarımızdan birini alarak, hem kadınlarımızın insanlık onuruyla yaşamalarına yardımcı oluyorsunuz; hem de dünyanın iyiliği için üzerinize düşen sorumluluğun bir kısmını yerine getirmiş oluyorsunuz.

Çantanızı “güle güle” kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.