DOGA TARİH ORTAK GİRİŞİ

>DOGA TARİH ORTAK GİRİŞİMİ TOPLANTISI

>doğal tarih kültürel varlıkların korunması projesi platformu ortak girişimi toplantı notları- 4 Nisan 2009

Mimar Ali Akdamar bilgilendirmesi
(kendilerine cok tesekkür ediyoruz, lütfen bize yol gösteriniz)

yaşadığımız yeri ünlü yapmak, tanıtmak, kültürel değerlerimize sahip çıkmak ve onları paylaşmak, farklı talepleri karşılamak, kültürel zenginliği ortaya çıkarmak, şehri m2lere sıkıştırmak yerine, şehir merkezini daha geniş bir alana yaymak, yaşadığımız kenti kendi doğasında, kent karakteristik özellikleriyle yaşatmak için öncelikle yapılması gerekenler;
* yaşadığımız yeri iyi anlatan altı dolu ‘kent sloganı’ oluşturmak
*’kent sloganı’ kent yaşayanları tarafından kesinlikle sahiplenmeli
*Kentte yaşayanlar ‘kent sloganı ‘ ile günlük hayatta bütünleşmeli ve yaşamları sloganla örtüşmeli
*kent ürünlerini ortaya cıkarıp alt alta sıralamalıyız ve onları öne çıkararak farklı ihtiyaçları karşılayabilmeliyiz (deniz, dağ, kültür, balık vs..)
*kent tanıtımı turizmle olabilir ancak tek başına yeterli değildir. Kültürel pazarlamayla turizm her zaman daha etkilidir.
*kent tanıtımında ürün, yer, sunum, fiyat ayrı ayrı önem teşkil eder ve tanıtım için kıstasları oluşturur. turizm de ise imaj çok önemlidir.
*kent kurumsal simgesi oluşturulmalı ve kentliler tarafından kabul edilmelidir.

hep ağızda dolaşan ‘Marka Kent’ doğru bir kavram değildir (bu fikre şiddetle ben de katılıyorum). Ancak markalaşmış kent ürünleri olmalıdır ve sahip çıkılmalıdır. Markalaşmış kent ürünlerimiz, kentimizi ünlü yapacaktır, kentimizin karakteristik özelliğini ortaya çıkaracaktır.

Ayvalık için öne çıkması gereken kent karakteristik özellikleri neler olabilir dersek, toplantıda gündeme gelenler;

*zeytin ve zeytinyağı
*otlar ve zeytinyağlı yemekleri
*havası, suyu, doğası
*Ayvalık’ta çekilen eski türk filmleri, mekanlar, yerler vs…
*mimari yapısı
*Ayvalık perşembe pazarı
*Ayvalık şehir içi tanınması için cadde düzenlemesi, örnek caddeler oluşturulması için projeler hazırlanması (Cumhuriyet caddesi ve gümrük caddesi vb..)
*Ayazma kilisesi, taksiyaris klisesi ve sahildeki zeytinyağı fabrikasının acilen restore edilerek sanat, kültür ve müze alanları olarak kullanılmasını sağlamak * Ayvalık’ta yaşamış ünlü yazar, ressam, sanatçıların yaşadığı yerleri müze haline dönüştürmek

Dilekler;

*kent içerisindeki sektörel meslek dağılımları, yapılacak kentleşme planı içerisinde detaylı düşünülerek gruplaştırılmalı.
*ayvalıkta yaşayan cocukları kentlerine sahip cıkmaları için eğitmek, yol göstermek
*kent yaşayanları, kentsel gelişim projesinde katılımcı olmalı. Ayvalık’ta yaşayan, profesyonel iş hayatlarında dışarıda ciddi işler yapmış kişiler mutlaka katılımcı olmalıdır.
*Deniz temizliği, yer temizliği, sokak temizliği, bina cephe temizliği öncelikle ele alınmalı
*esnaf ticari anlayışı konusunda bilgilendirilmeli, gerekiyorsa kaliteli servis, satış, ürün ve yerleşim konusunda eğitim verilmeli.
*otoparklar için acil cözüm getirilmeli
*örnek yerler restore edilirken, yer sahiplerinin kendi evlerine sokaklarına sahip cıkmalarını sağlamak için, onarım ve düzenlemeleri kendilerinin yapmalarına tesvik etmek için bilgilendirilmeli (profesyonel destek haricindeki onarım, boyama, çiçek düzenlemesi gibi işler kişilerce yapılmalı)
*tabela kirliliğinin ortadan kaldırılması (acilen)
*Ayvalık İzmir girişi ve Edremit girişi arasında trafiğin başka bir yere kaydırılması
(devam edecek, lütfen sizde önerilerinizi gönderiniz..)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.