Aktivite, Doga

>Dünya Kuş Gözlem Günü

>

Merhaba sevgili kuş gözlemcileri,

2000’li yılların başından beri, çeşitli etkinliklerle kutladığımız ve gelenekselleşen bir organizasyon halini alan Dünya Kuş Gözlem Günü bu yıl 3-4 Ekim 2009 tarihlerinde kutlayacağız. Dünya Kuş Gözlem Günü’nü her yıl olduğu gibi bu yıl da ülkemizin farklı illerindeki siz değerli kuş gözlemcileri ve kuş gözlem topluluklarıyla birlikte kutlayacağız. Bu yıl farklı olarak kuş gözlemcisi olmayan herkesi 3 ve 4 Ekim tarihlerinde gördüğü ve tanımlayabildiği kuşları bize bildirmesi için cesaretlendiriyor olacağız.

Doğa Derneği koordinatörlüğünde gerçekleştirilecek etkinlikler, sizlerden gelen programlara göre liste halinde DD internet sitesinden duyurulacak. Etkinliklere mümkün olduğunca kişinin katılmasını teşvik ediyoruz. Daha sonra sonuçlar bir basın duyurusuyla ve DD internet sitesi aracılığıyla kamuoyuna duyurularak tüm ilgililere bildirilecek. Ayrıca Türkiye’de elde edilen sonuçlar, bu yılın uluslararası koordinatörü olan BirdLife Hollanda’ya (VBN) da iletilerek uluslararası bir basın duyurusu VBN tarafından yapılarak tüm Avrupa’ya duyurulacak.

Bu yılki Gönüllü Ulusal Koordinatörümüz Derneğimizin üyesi ve gönüllüsü olan Zeynep Yurtkuran. Zeynep, ülkemizdeki Dünya Kuş Gözlem Günü etkinliklerinin planlanmasından, duyurulmasından, sonuçların derlenmesinden ve uluslar arası koordinatöre iletilmesinden sorumlu olacak.

Dünya Kuş Gözlem Günü Nedir?
Dünya Kuş Gözlem Günü, Dünya Kuşları Koruma Kurumu’nun (BirdLife International) üyeleri tarafından gerçekleştirilen çeşitli etkinliklerle her yıl ekim ayının ilk hafta sonu tüm dünyada kutlanan bir etkinlik.

Tema

Bu sene Dünya Kuş Gözlem Günü “Göçmen Doğanlar” teması ile kutlanacak!


Bu tema kapsamında BirdLife’ın yürüttüğü “Born to Travel” kampanyasına destek olmayı, göçmen kuşların kullandıkları göç güzergâhlarını vurgulamayı, kamuoyunun dikkatini göçmen kuşlara çekmeyi ve bu konuyla ilgili etkinlikler yapılmasını amaçlıyoruz.

Geçen sene oldukça büyük bir başarıyla gerçekleştirilen Dünya kuş Gözlem Günü için bu sene, kuş gözlemcisi olmayan kişileri de dâhil ederek daha büyük kitlelere ulaşmayı hedefliyoruz. Geçen yılın sonuçlarını şu bağlantıdan okuyabilirsiniz: http://www.dogadernegi.org/index.php?sayfa=haber&id=214


Dünya Kuş Gözlem Günü’nü Neden Kutluyoruz?


Her yıl gerçekleştirilen etkinliklerle:

  • Halkın, kuşların ve yaşam alanlarının korunması konusunda bilinçlenmesi,
  • Yaygın kuşlarla ilgili farkındalığı arttırarak, birçok insanın etrafındaki kuşları farketmelerini sağlamak ve bazı tülerin sayılarının giderek azalmasına dikkat çekmek!
  • Kuş göçlerine ve doğal yaşam alanlarına, beslenme, konaklama ve göç rotalarına dikkat çekmek,
  • Ulusal ve uluslararası medyanın ilgisini bu konuya çekmek,
  • Ulusal sınırlar arasındaki BirdLife ortaklarının işbirliği ağının ne derece güçlü ve etkili olduğunu belirtmek,
  • Mevcut destekçilerin doğal çevrenin korunması ile ilgili projeler için dikkatlerini çekmek,

amaçlanmaktadır.

Etkinliğe katılacak kuş gözlem topluluklarından, kayıt formunu (bu bağlantıdan indirebilirsiniz: http://www.dogadernegi.org/dogaftp/DKGG_09_Kayit.doc) doldurarak 31 Temmuz 2009 tarihine kadar bize ulaştırmalarını rica ediyoruz. Zeynep Yurtkuran: zeyurt@gmail.com Eray Çağlayan: eray.caglayan@dogadernegi.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.