Yaşın Yanında Guruda Yanar

>FRIDA : “Karadır Kaşların Ferman Yazdırır”

>-

FRIDA : “Karadır Kaşların Ferman Yazdırır”

Devrimci, provakatör, marazi bir aşık, ressam….İnleyen
nağmeler, Bayan Kahlo’nun bir film (gibi) hayatında
varolan ve sarsılmaz ögeler.

Bir filmin, müziğiyle örtüşmesinin güzel bir örneği karşımızda. Zaman zaman hareketli, zaman zaman Güney Amerika balladlarında sekanslara bölünmüş ayrılıkların armonisi.Filmin kompozitörü E.Goldenthal gerek Kahlo, gerekse yakınlaştığı Meksika kültürünün müziksel hazzını çok iyi biçimlendirmiş. Hatta bununla kalmamış; Salma ablaya da “La Bruja” adlı parçayı seslendirtmiş.

Film müziklerinin kompozitörü olmaktan daha çok kompedanı olan Elliot Bey; daha önce de Yaratık 3, Küre, Batman’inDönüşü gibi filmlerin müziklerini biraraya getirmişti.

Olay gelişimleri ve bir biyografinin anlatımı söz konusu olunca, özellikle de bir dönem filmi ise tematik yapı çok önemlidir. Bu nedenle filmin leit-motive’ni oluşturacak parça ön plana çıkar. İşte bu filmin de leit-motive’ni oluşturacak bir parça varsa, o da albümün tümü diyebilirim.

Son dönem kompozitörlerinden olan Goldenthal bunu yakalamış. Gene de benim tercihim:”Viva La Vida” yorumuyla Marimberos, Benediction and Dream, Lila Downs ve “Paloma Negra” ile Chavela Vargas…

Eğer kendinizi ruhsa lolarak yeni bir boyuta sokmak isterseniz; birazda güneş varsa içinize giren; yaşanacak onca güzelliğin yanında acıların da sizi olgunlaştıracağını düşünüyorsanız ve aklınızda bildik bir melodi kalmamışsa; çekip gitmek istiyorsanız Meksika bağlarına; bu albümde mırıldanacak çok şey bulacaksınız !

Tozu alınmış tango nağmelerinin, flemenko gitarının acılı tellerin de şenlenen marakas ritmler ruhunuzu ne yönde değiştirir bilemem ama; şu bir gerçek ki;Meksika da bir kar yağar ,gezer “Frida,Frida” diye diye…

Mercer Anısına; Midnight in the Garden of Good and Evil

Clint Eastwood, yönetmenliğini üstlendiği “Midnight in the Garden of Good and Evil” ile yıllardır içinde biriken caz tutkusunu dile getiriyor. Hemen hemen hepsi J.Mercer besteleri olan albüm, çoğu caz severin elinin altında bulunması gereken soundtrack’lerden biri.

Eastwood Amca önce müzikleri seçmiş, sonra da filminin karelerini; ve buna uygun sahnelerin eşliğinde bir tema yaratmış kendine. “Ac-cent-tchu-ate The Positive” adlı parçayı seslendirirken, sanki “Hey Franki bak ben de şarkı söyleyebiliyorum” diyor!

Ayrıca kızının da, albümde yer alan bir caz kontrabasçısı olduğunu da söylemeden edemeyeceğim (Alison). Aslında albüm birbirinden bağımsız caz standartları gibi gözükse de, yukarıda belirttiğim gibi Mercer klasiklerinin seçkileri olmuş. Özellikle belirtmek istediğim taraf ise, Paula Cole tarafından yorumlanan “Autumn Leaves”dir, ki bu parçanın introsunda ki akustik solo ayrı bir film sahnesi gibi de düşünülebilir.

Bi tarafta K.d.Lang ve TonyBennett, diğe rtarafta Diana Krall, Cassandra Wilson, Brad Mehldau; Veee erkek vokalde dev bir çınar Joe Williams.

Al. Dinle. Kulaklarının pası alınsın. Mercer anısına bir kez daha: I Wanna Be Around…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.