Haber

>Kozak ın Durumu Hep Kötüye gidiyor

>

KOZAK KAN AĞLIYOR!
Özer Akdemir
Dünyanın en kaliteli çam fıstıklarının üretildiği, bilim insanları tarafından “ekolojik hassas bölge” olarak tanımlanan Kozak Yaylası, kan ağlıyor.
Dünyanın en kaliteli çam fıstıklarının üretildiği, bilim insanları tarafından “ekolojik hassas bölge” olarak tanımlanan Kozak Yaylası, kan ağlıyor. Koza Altın Şirketi tarafından bölgede yapılmak istenen altın madenciliği için binlerce ağacın kesimine başlandı. Hem de 21 Mart Ağaç Bayramı ve Dünya Ormancılık Günü ve Haftası’nda!.. Kozak Yaylası’nın Kaplan köyü yakınlarındaki Çukuralan’da, resmi rakamlara göre 7 bin 743 ağaç kesildi ve ağaç kesimine devam ediliyor. Çevre örgütleri, katliamı durdurun çağrısı yaptı.
4 GRAM ALTIN İÇİN!
Bergama Çevre Platformu Sözcüsü Erol Engel ve Kozak Çevre Derneği Başkanı Mehmet Akın tarafından yapılan ortak açıklamada, altın madenciliği için Kozak Yaylası’ndaki ağaç katliamının başladığı dile getirildi. Kozak Aşağıbey köyü sınırında yer alan Yelli mevkiinde yoğunlaşan ağaç kesimlerinin, devletin izni ve eliyle yapıldığının belirtildiği açıklamada, katliama göz göre göre izin verildiği dile getirildi. Açıklamada, “Koskocaman bir orman yok edildi; bir ton kayaçtaki 4 gram altın için. Yüzlerce yılda oluşan bu ormanı 4 gram altın için feda eden zihniyeti lanetliyoruz” denildi.
HANGİ DİNE İMANA SIĞAR?
Kozak Yaylası’nda başlayan katliamın, yaylanın diğer kesimlerine de yayılması endişesinin dile getirildiği açıklamada, Kozak’ın her yıl 50 milyon dolar civarında çam fıstığı ihracatı yapılan bir bölge olduğu aktarıldı. Kozak köylüsünün, ormanları bugüne kadar canı gibi koruduğunun, bu yüzden orman yangınlarının hemen hemen hiç yaşanmadığının altının çizildiği açıklamada, şöyle denildi: “Kozak köylüsü soruyor, bunca yıl gözbebeğimiz gibi koruduğumuz Kozak Yaylası’nı altıncı şirketlere peşkeş çekilsin diye mi koruduk? Nedir bu rezalet?! Yeryüzünün cenneti olan Kozak Yaylası’na nasıl kıyarsınız; bu hangi vicdana, hangi dine ve imana sığar? Kozaklıların feryadını duyacak vicdan sahipleri yok mu Ankara’da? Milli park ilan edilip koruma altına alınması gereken yaylamızı, altıncı şirketin talanına nasıl açarsınız? İki elimiz iki yakanızda…”
Eğer Zarar Vermiyorlarsa Neden Anlatmazlarki Yaptıklarının zararsız olduğunu orada yaşayan insanlara zararının dokunmayacağını,ilerde çocuklarının yaşayacak yerlerinin kalmayacağını,arazilerinin bir gün tarım bittiğinde hiç bir işe yaramayacağını veya neyse ne anlatında  onlar, adına  karar verdiğiniz bu insanlar kendi topraklarından bir gün neden çıktıklarını anlasınlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.