Hangi zeytinyağı iyidir?

 “iyi” tanımı kişiye göre değişir. Kişisel damak tadı farklılıkları nedeniyle her kaliteli yağı beğenmeyebilirsiniz.

Kaliteli yağ hangisidir?

 Aynı tarlanın sağlam zeytinlerinden, doğal yöntemlerle (herhangi bir karışım, enzim vs. eklenmeden ve ısıtılmadan) elde edilen saf zeytinyağı kalitelidir.

Kutsal ağaç zeytin; her derde deva yağı, meyvesi ile sofralarımızdan eksik edilmez.
Özenle zeytinliğimizden Ekim ayında hasad edilen AYVALIK zeytini, doğal gubrelenmiş,
kimyasal ilaç kullanmadan, her yıl aynı bölgeden,
hepsi esen yerlerin keyifli zeytin ağaçlarından toplanır.
Hasad edildiği gün hiç beklemeden, 25 derecede soğuk sıkım yapılarak,
filtre edilmeden krom tanklara dinlenmeye alınmıstır. Özellikle
erken hasad Ayvalık zeytini, gençlik ve güzellik iksiri olarak kabul edilmiştir.
Anne sütü kadar değerli erken hasad edilen zeytinin yagı, sağlığımıza akan bir damladır.
Bu sezon sadece  1000 lt erken hasad zeytin yağını, soğuk sıkım, 0,7 asit altı ve nefasetli ürettik.
Bizim zeytinyağımız Ayvalıklıdır.
Zeytine değer ver, mutluluk versin, barış getirsin.

İyi zeytinyağını nasıl belirlerim?

Kısa bir eğitimle herkes damak tadına uygun zeytinyağını belirlemeyi öğrenebilir. Kısaca; aromalarını tekrar koklamak isteyeceğiniz zeytinyağı sizin için iyi zeytinyağıdır. İyi zeytinyağını belirleyen, dil ve burnumuzla algılayabileceğimiz üç özellik: Aroma, Yakıcılık ve Burukluk’tur.

Zeytinyağı tadanlar açısından günümüzde popüler anlamda düşük asitli zeytinyağı en iyisidir noktasına odaklanmış.
HAYIR yetmez
 Zeytin ; mutlu yetiştiği yerden toplanıp yağı sıkılırsa  nefaset oluşturur damaklarda.
Yani  düşük ASİT yetmez NEFASET herşeydir çoğu zaman ve mutlululuk yaratır insanda.

Her yıl aynı lezzette zeytinyağını nasıl bulabilirim?

Gurmeko zeytinyağları damak tadınıza en uygun yağı kullanabilmeniz için farklı lezzetlerde üretilir. Her lezzet yukarıda belirtilen üç özelliği bünyesinde farklı yoğunluklarda barındırmaktadır.

Ayvalık Zeytinyağı Ayırt Edici Özellikleri Nelerdir ?

Ayvalık Bölgesi; doğusunda Madra Dağları, batısında Ege Denizi, güneyinde İzmir İl Hududu olan Madra Çayı, kuzeyinde Gömeç ilçesi ile çevrili alandır.

Koku Hisleri ;

·         Enginar : Enginar

·         Çağla badem: Taze badem koku

·         Yeşil Elma: Yeşil elma kokusu.

·         Çiçekler: Floralı koku karışımı .

·         Çimen: Yeni biçilmiş çimen kokusu.

·         Zeytin yaprağı: Taze zeytin yaprağı kokusu.

·         Yeşil zeytin meyvesi: Olgunlaşmamış taze yeşil zeytin kokusu.

·         Olgun zeytin meyvesi: Tamamen olgunlaşmış zeytin kokusu.

·         Domates: Yeşil domates kokusu.

Tat Alma Hisleri:

·         Acı: Yeşil yada rengi henüz dönüşen zeytinden elde edilen yağın tipik dilde hissedilen tadı.·        

Tatlı: Tamamen olgunluğa erişmiş zeytinden elde edilen yağdan alınan, karakteristik tat.

Dokunma  Hisleri ;

·         Akışkanlık: Tadım sırasında ağızda algılanan, hafif akıcı tanımlanabilecek karakteristik his.

·         Keskinlik: Hasad mevsiminin başlarında muhtemelen olgunlaşmamış olan zeytinlerden elde edilen acılık ya da yağın dokunsal yakma hissi özelliğini gösterir.

 

Erken Hasat Naturel Sızma Zeytinyağı?

  Eylül - Ekim aylarında toplanan henüz yeşil haldeki asit ve oksidasyon oranı düşük zeytinlerden üretilir.  Olgun hasad zeytinine göre miktar olarak daha az, ama daha kaliteli ve sağlıklı yağ elde edilir. Tadı meyvemsi, aroması baskın ve kokusu tazedir. Bolca klorofil içerdiği için ışık görmemesi şartıyla elde edilen yağ daha uzun süre dayanır. Antioksidan özelliği en üst seviyededir. Hasad zamanının erken olması zeytinyağını polifenol açısından zengin kılar. Zeytinler yeşil halde iken hasad edildiği için yüksek polifenollüdür. Polifenol, bitkiye yeşil rengi veren, antioksidan özelliği taşıyan bir maddedir.  Fenolik bileşenler, antioksidan özelliği taşır. Antioksidanlar, çevresel kirlilik veya gıda maddelerinde bulunan katkılar nedeniyle hücrelerin zarar görmesini engeller. Vücut hücrelerini koruyarak bağışıklık sistemi hastalıklarının görülme riskini düşürür. Ayrıca antioksidanlar, kalp rahatsızlıkları ve iltihaplanma riskini düşürmeye yardımcı olur.


Erken Hasat Naturel Sızma Soğuk Sıkım İle Yapılmalıdır?


Zeytinyağı üretiminde

en çok kullanılan yöntem, daha çok yağ elde etmek için zeytin hamurunu 38 ve uzeri dereceye kadar ısıtmaktır. Isıtma işlemi yağ içerisindeki pek çok faydalı vitamin ve minarelin ölmesine sebebiyet verir. Soğuk sıkım tekniğinde ise zeytin hamuru en fazla 27 dereceye kadar ısıtılır ve sıkılır. Bu teknikle işlenen zeytinin verimi daha çok yağ değil daha iyi daha doğal, saglıklıı ve kaliteli zeytinyağı elde edilir. Soğuk sıkım zeytinyağlarını içeriği ve faydaları sebebiyle gastronomi turizminde en tercih edilen gurme zeytinyağıdır.

Zeytinyağı yaşam kalitemizi nasıl arttırır?

 Saf zeytinyağının sağlığımız üzerinde sayılamayacak kadar çok yararı vardır.
Zeytinyağı gurme zevklerin en zariflerinden birisidir. Yaşamdan aldığımız keyfi arttırır.

Kaliteli zeytinyağı neden ekonomiktir?

 Kaliteli zeytinyağı litre fiyatı yüksek olmasına rağmen ekonomiktir. Çünkü yemeklerde ve kızartmalarda diğer yağlara oranla çok daha az zeytinyağı kullanırsınız.

Saf zeytinyağı neden en sağlıklı yağdır?

 Kaliteli saf zeytinyağı bir meyveden elde edilen tek yağdır ve hiç bir kimyasal işlemden geçmeden, tamamen doğal yöntemlerle elde edilir. Sağlıklı bir bünye için çok önemli olan antioksidanlar taze meyve ve sebzelerde bulunur. Zeytinyağı bir meyveden tamamen doğal yöntemlerle elde edilen tek yağ olduğu için antioksidan özelliğe sahip tek yağdır.

Zeytinyağını ne kadar sürede tüketmeliyiz?

 En lezzetli ve sağlıklı zeytinyağı en taze olanıdır. Bir yıldan sonra zeytinyağı iyi saklanmazsa olumlu özelliklerini kaybetmeye başlar.

Sağlıklı zeytinyağını nasıl anlarım?

 Antioksidan özelliği yüksek olan zeytinyağı boğazı yakan ve dil üzerinde buruk bir tat (hafif “acıbadem acısı” tadı) bırakan yağdır. Ayrıca aromatik kokuların olması da sağlığımız için çok değerli olan vitamin ve minerallerin yağdaki varlığının kanıtıdır.

Zeytinyağı kanser riskini nasıl azaltıyor?

 Kaliteli saf zeytinyağının pek çok kanser türüne karşı bağışıklık sistemimizi güçlendirerek riskleri azalttığı bilimsel olarak ispatlanmıştır.

Akdeniz ve Egede yaşayanlar arasında kalp hastalıkları niçin daha az?

 Kaliteli saf zeytinyağı sadece kötü kolestrolü engellemekle kalmaz aynı zamanda vücut için yararlı iyi kolestrolü de arttırır. Bu nedenle kalp ve damar hastalıklarının en az görüldüğü yerler zeytinyağının bolca kullanıldığı Akdeniz beslenme tipi alışkanlıklarına sahip bölgelerdir.

Zeytinyağının cildi gençleştirdiği doğru mu?

 Saf zeytinyağı vücudumuzdaki hücreleri yenileyerek yaşlanmayı geciktirir. Sadece cildimizdeki değil tüm vücudumuzdaki hücre yenilenmesini hızlandırır.Yağ elde emek için zeytin meyvesi sıkılırken hücreleri parçalanır ve ortaya çıkan fenoller (biyofenoller ve polifenoller) yağa karışır. Zeytinyağına sağlığımız için pek çok yararı olan mucizevi gücünü ve antioksidan özelliğini kazandıran polifenollerdir. Kaliteli bir yağı tattığınızda genizde yarattığı yakıcılık polifenollerin göstergesidir. Aynı şekilde kaliteli bir yağda farklı aromaların kokusunu ve tadını alırsınız. Bunlar da biyofenollerin kanıtıdır.

Farklı lezzetleriniz farklı derecede mi sağlıklıdır?

 Elde ettiğimiz tüm lezzetlerde fenollerin yağa karışımını garanti edecek en doğal yöntemleri kullanırız. Gurmeko her yıl saf kaliteli zeytinyağının, sağlığa yararlı tüm özelliklerini koruyarak sofranıza ulaşmasını sağlar. Tüm lezzetlerimizde bulunan yakıcılık ve burukluk biyofenollerin ve polifenollerin kanıtıdır. Aromaların zenginliği de zeytinyağındaki vitamin ve mineral bolluğunun işaretidir

Kullandığım zeytinyağının kaynağını sorgulayabilir miyim?

 En kaliteli sızma zeytinyağı hiç bir karışım yapılmadan, aynı tarlanın zeytinlerinden elde edilen saf meyve yağıdır. Avrupa Birliği “saf zeytinyağı” ibaresini kullanmak için tarla sahibinin kimliği, tarlanın adresi vs. üretici bilgilerini etiketlere yazma zorunluluğu getirmiştir. Gurmeko sizin için ürettiği her lezzeti kendi tarlasından elde eder.

Kaliteli saf zeytinyağı nasıl üretilir?

 Kaliteli zeytinyağı üretme macerası toprağa ve iklime uygun fidenin seçimiyle başlar. Zeytin ağacı 7. yıldan itibaren verimli hale gelir. İlk yıllarında ağaca özellikle iyi bakılmalıdır. Kurak dönemlerde sulama, usulüne uygun budama, toprağı havalandırma ve meyve sineği zararlısıyla mücadele etmek gerekir. Hasadı doğru zamanda yapmak, zeytin tanelerini zarar vermeden elle toplamak, zeytini hiç bekletmeden sıkmak şarttır. Meyveler toplandıktan sonra ezilerek hamur haline getirilir. Bu işleme “Kırma” denir. Daha sonra zeytin hamuru malaksörde bir süre karıştırılır. Bu aşama parçalanan meyve hücrelerinden koku aromalarının ve sağlık için çok yararlı olan biyofenollerin ve polifenollerin yağa karıştığı en önemli aşamadır. Kırma işlemi ısıyı arttırmadan nazikçe yapılmalı ve karıştırma kapalı ortamda, havayla temas etmeden, ısı 25 derecelerdeyken (soğuk sıkım), 40-45 dakika sürmelidir. Tüm yararlı ve meyvemsi aromalar bu iki aşamada ortaya çıkar.

Farklı lezzetlerde zeytinyağını nasıl elde ediyorsunuz?

 Damak tadınıza uygun farklı lezzetleri elde etmek için üretimin her aşamasını planlıyor ve kontrol ediyoruz. Farklı lezzetleri farklı Aroma, Yakıcılık ve Burukluk yoğunluklarını hedefleyerek elde ediyoruz. Tarla seçiminden hasat zamanlamasına, kırımdan karıştırma sürelerine kadar bir çok değişkeni, hedeflediğimiz lezzeti elde etmek için kullanıyoruz. Zeytinin lezzetini belirleyen en önemli değişken yıldan yıla farklılık gösteren doğal koşullardır. Yağmur miktarı, güneşli gün sayısı, ortalama ısı vs. Bu koşulları kontrol edemediğimiz için belli bölgelere veya tarlalara bağlı kalmayız. O yılın koşulları hedeflediğimiz lezzetleri hangi zeytinliklerden elde etmemizi gerektiriyorsa o zeytinliklerden hasat yaparız.

Zeytinyağı bozulur mu?

 Kaliteli saf zeytinyağı son derece hassastır. Uygun koşullarda saklanmazsa çabucak bozulur. Nefasetini ve sağlığa yararlı özelliklerini kaybeder.

En ideal saklama süresi nedir?

 Uygun koşullarda ideal süre bir yıldır.

En ideal saklama koşulları nelerdir?

Isı, Işık ve Oksijen zeytinyağının düşmanıdır.
Kaliteli saf zeytinyağı özel kaplarda, oda sıcaklığını geçmeyen ısılarda saklanmalıdır.
En uygun kaplar ışık ve hava geçirmeyen paslanmaz çelik tanklardır.
Asla plastik kaplarda saklanmamalıdır.
Zeytinyağı diğer maddelerle çok çabuk etkileşime girer.
Uzun süre havayla temas etmemelidir. Etraftaki kokuları hemen bünyesine alır ve oksijenle etkileşime girerek bozulur.
Direk güneş ışığı almamalıdır. Mağaza halojenleri bile bir süre sonra zeytinyağının bozulmasına yol açar.

Soğuk, zeytinyağını bozar mı?

 Zeytinyağı +4 derecede donar ancak bu, kalitesini etkilemez. Sadece katılaşır. Isınınca tekrar eski akışkan halini alır.

Zeytinyağı pompaları zararlı mıdır?

 Uzun süreli saklanan kaplardan günlük kullanım şişelerine aktarırken pompa kesinlikle kullanılmamalıdır. Pompalar yağın içine hava basar ve yağın peroksit değerini yükselterek bozulmasına yol açar.

Her yıl en sağlıklı yağı tüketmek için ne yapabilirim?

 İtalyan gurmelerin yaptığı gibi kendi yağınızı sıktırın. Bir yıllık tüketim miktarınız kadar yağı evinizde uygun koşullarda saklayın. Zeytin hasadı senede bir kez, bölgeye ve iklim koşullarına göre Ekim-Kasım arası aylarda yapılır. Yıllık tüketiminizi buna göre ayarlayarak sürekli taze ve sağlıklı zeytinyağı kullanabilirsiniz.

Uzun süreli saklamalar için en uygun yöntem nedir?

 Işık, Isı ve Oksijen saf zeytinyağının nefasetini ve sağlığa yararlı özelliklerini kaybetmesine yol açar. Bu nedenle kaliteli zeytinyağı uzun süre saklanacaksa (bir aydan fazla) sadece çelik tanklarda veya koyu renkli, ışık geçirmeyen cam şişelerde saklanmalıdır. Eski zamanlarda kullanılan toprak kaplar veya küpler de uzun süreli saklamaya uygundur. Ancak hijyenik sebeplerle kullanımları sınırlıdır. Küplerin iç yüzeyinde oluşan ince çatlaklara yerleşen mikro organizmalar nedeniyle bir sonraki sezonun yağını koymadan önce tam olarak temizlenmeleri zordur.

Neden kaliteli zeytinyağının fiyatı yüksek olmak zorunda?

 Kaliteli zeytinyağı elde edilirken uygulanan yöntemlerde kalite ve verim ters orantılıdır. Normal senelerde verim %20 civarındadır. Yani 100 Kg zeytinden 20 Kg kaliteli yağ elde edersiniz. Çeşitli yöntemlerle (sıcak sıkım, press arttırma, birtakım enzimler kullanma vs) bu verim arttırılabilir ancak o zaman yağın kalitesi düşer. Sağlık için yararlı bazı özellikleriyle beraber lezzetini kaybeder.

Zeytinyağını yemeklerde kullanırken besin değeri azalır mı?

 Hayır azalmaz. Aşırı ısıtmadan kullanmakta fayda var. Elbette meyve ve sebzeler çiğ tüketildiklerinde vücudumuz için daha faydalıdırlar. Zeytinyağını yemeklerde kullanırken yaşanılan kayıp, sebzeleri pişirirken yaşadığımız kayıptan daha fazla değildir.

Uzun süreli saklamalar için en uygun yöntem nedir?

 Işık, Isı ve Oksijen saf zeytinyağının nefasetini ve sağlığa yararlı özelliklerini kaybetmesine yol açar. Bu nedenle kaliteli zeytinyağı uzun süre saklanacaksa (bir aydan fazla) sadece çelik tanklarda veya koyu renkli, ışık geçirmeyen cam şişelerde saklanmalıdır. Eski zamanlarda kullanılan toprak kaplar veya küpler de uzun süreli saklamaya uygundur. Ancak hijyenik sebeplerle kullanımları sınırlıdır. Küplerin iç yüzeyinde oluşan ince çatlaklara yerleşen mikro organizmalar nedeniyle bir sonraki sezonun yağını koymadan önce tam olarak temizlenmeleri zordur.

Dengeli beslenme için yıllık ne kadar zeytinyağı tüketmeliyiz?

 Vücudumuza gerekli bitkisel yağ miktarı günlük enerji ihtiyacımıza göre hesaplanır. Yaklaşık olarak ağırlığımızın her kg’ı için 0.60 g zeytinyağı tüketmeliyiz. Ailenizin toplam kilosunu 0.2 ile çarparak dengeli beslenmeniz için gerekli yıllık zeytinyağı ihtiyacınızı yaklaşık olarak bulabilirsiniz. Toplam 200 Kg olan dört kişilik bir aile için yıllık tüketim 40 L civarında olmalıdır.

Yemeklerde zeytinyağını nasıl kullanmalıyım?

 Sadece zeytinyağlılar değil tüm yemeklerde zeytinyağı kullanabilirsiniz. Damak tadınıza göre eğer daha fazla aromalı bir tat istiyorsanız yemeği pişirirken az zeytinyağı koyun. Kısık ateşte pişirin. Daha sonra yemeğin üzerine çiğ zeytinyağını gezdirin.

Zeytinyağı kızartmalara uygun mudur?

 Saf zeytinyağı kızartmalar için kullanılabilecek en iyi yağdır. İçeriğindeki antioksidanlar ve oleik asit sayesinde zeytinyağının yanma derecesi (210°C), ideal kızartma derecesi olan 180°C’nin üzerindedir. Mısır özü yağı, tereyağı gibi bitkisel yağların yanma derecesi 180°C altındadır ve bu nedenle kızartma sırasında zehirli yan ürünlere dönüşürler.
İyi zeytinyağını dört beş kez farklı kızartmalarda kullanabilirsiniz. Burada verilen değerler kaliteli saf zeytinyağı için geçerlidir. Daha düşük kaliteli zeytinyağlarının yanma derecesi daha düşüktür.

Bu sayfada yer alan bilgiler I.O.C/Uluslararası Zeytin Konseyi, O.N.A.O.O/İtalyan Ulusal Zeytinyağı Tadımcıları Birliği, Olive Oil Source web sitesi, Zeytin Dostu Derneği ve Dünya Zeytin Ansiklopedisi’nden derlenmiştir.

E